Weronika Miske - ZnanyLekarz.pl

Depresja: Jak terapia może Ci pomóc

Wprowadzenie

Depresja to więcej niż tylko zły dzień czy chwilowy spadek nastroju. To poważne zaburzenie psychiczne, które wpływa na codzienne funkcjonowanie milionów osób na całym świecie. W Poznaniu, podobnie jak w innych częściach Polski, wiele osób zmaga się z depresją, nie zdając sobie sprawy, że skuteczna pomoc jest na wyciągnięcie ręki.

Depresja - Rozpoznaj sygnały ostrzegawcze

Ta ankieta może pomóc Ci w zrozumieniu swoich emocji. Nie zastępuje on profesjonalnej diagnozy, ale może być pierwszym krokiem do zadbania o  zdrowie psychiczne. Jeśli masz obawy związane z jej wynikami, skontaktuj się z nami – Centrum Optimus w Poznaniu, by uzyskać profesjonalną pomoc.

Czy czujesz się często smutny/a lub przygnębiony/a bez wyraźnej przyczyny?

Czy zauważyłeś/aś zmiany w swoim wzorcu snu (zbyt dużo lub zbyt mało snu)?

Czy Twoje zainteresowania i przyjemności życiowe zmniejszyły się?

Czy masz trudności z koncentracją lub podejmowaniem decyzji?

Czy odczuwasz zmęczenie lub brak energii większość dni?

Czy czujesz się bezwartościowy/a lub nadmiernie obwiniasz siebie?

Czy masz trudności w podejmowaniu nawet prostych decyzji?

Czy Twoje poczucie własnej wartości uległo pogorszeniu?

Charakterystyka i objawy depresji:

Depresja to złożone zaburzenie psychiczne, którego objawy można podzielić na kilka kategorii:

  • Objawy emocjonalne: Utrzymujący się smutek i poczucie pustki, uczucie beznadziejności i pesymizmu, nagłe wybuchy płaczu, uczucie bezwartościowości, nadmierna lub niewłaściwa poczucie winy, utrata zainteresowania lub przyjemności z aktywności, które wcześniej sprawiały radość, trudności w podejmowaniu decyzji, myśli o śmierci lub samobójstwie.
  • Objawy fizyczne: Zmiany w apetycie i wadze, problemy ze snem lub nadmierna senność, spadek energii lub wzmożone uczucie zmęczenia, niepokój lub spowolnienie ruchowe, bóle ciała lub inne dolegliwości fizyczne bez oczywistej przyczyny medycznej.
  • Objawy poznawcze: Trudności w skupieniu się, pamiętaniu lub podejmowaniu decyzji.

Depresja - statystyki:

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych na świecie, dotykającym około 5% dorosłej populacji globalnie, zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce, badania wskazują, że problem może dotyczyć nawet większej liczby osób, sięgając do 6-7% populacji dorosłych. Co alarmujące, tylko niewielki odsetek z tych, którzy doświadczają symptomów depresyjnych, szuka profesjonalnej pomocy – statystyki mówią, że może to być nawet mniej niż połowa osób potrzebujących wsparcia.

Przyczyny depresji:

Depresja może mieć wiele przyczyn, w tym:

  • Genetyczne: Historia depresji w rodzinie może zwiększać ryzyko jej wystąpienia.
  • Biochemiczne: Zaburzenia równowagi neuroprzekaźników w mózgu, takich jak serotonina i noradrenalina, mogą przyczyniać się do rozwoju depresji.
  • Środowiskowe: Przeżywanie trudnych życiowych wydarzeń, takich jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, przemoc w rodzinie, problemy finansowe, mogą wywołać depresję.
  • Psychologiczne i społeczne: Niska samoocena, pesymistyczne podejście do życia, brak wsparcia społecznego, a także chroniczny stres są czynnikami ryzyka.

Depresja a nerwica:

Choć depresja i nerwica często współistnieją, to ważne jest rozróżnienie między tymi dwoma zaburzeniami. Nerwica, zwana również zaburzeniem lękowym, charakteryzuje się przewlekłym, nadmiernym niepokojem i lękiem, który jest trudny do kontrolowania. Depresja natomiast koncentruje się bardziej na obniżonym nastroju i zainteresowaniach. Obydwa zaburzenia mogą znacznie wpływać na codzienne funkcjonowanie, ale wymagają różnych podejść terapeutycznych.

Terapia w Poznaniu - Centrum Optimus:

Wsparcie emocjonalne w depresji:

W Centrum Optimus w Poznaniu stosujemy indywidualne podejście do terapii depresji, opierając się na najnowszych badaniach i metodach terapeutycznych. Nasi specjaliści z zakresu psychologii i psychoterapii oferują wsparcie w formie terapii indywidualnej, terapii grupowej, warsztatów oraz sesji edukacyjnych, mających na celu nie tylko leczenie symptomów, ale także adresowanie głębszych przyczyn depresji.

Korzyści z terapii:

Skorzystanie z terapii może przynieść szereg korzyści, takich jak poprawa nastroju, lepsze radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami, zrozumienie i przetwarzanie trudnych emocji, wzrost samooceny i umiejętności komunikacyjnych, oraz ogólne zwiększenie jakości życia.

Czy terapia w Centrum Optimus jest dla mnie?

Jeżeli doświadczasz objawów depresji lub czujesz, że twoje życie emocjonalne wymaga wsparcia, odpowiedź jest jednoznaczna: tak. Terapia to krok w kierunku lepszego samopoczucia i pełniejszego życia. Niezależnie od intensywności objawów, psycholog w Poznaniu z Centrum Optimus jest gotów pomóc.

Pozaterapeutyczne metody wsparcia

Oprócz profesjonalnej pomocy, istnieje wiele działań, które możesz podjąć, aby wspierać swoje zdrowie psychiczne: regularna aktywność fizyczna, zdrowe nawyki żywieniowe, utrzymywanie kontaktów społecznych, praktykowanie technik relaksacyjnych jak medytacja czy uważność, oraz dbanie o odpowiednią ilość snu.

Podsumowanie:

Rozumienie depresji to pierwszy krok do odzyskania kontroli nad swoim życiem. W Centrum Optimus w Poznaniu zapewniamy kompleksowe wsparcie dla osób borykających się z depresją, oferując dostęp do skutecznych metod leczenia i wsparcia. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się skontaktować z naszym zespołem.

Depresja nie musi definiować Twojego życia.

Skontaktuj się z psychologiem z Centrum Optimus, aby rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc każdego dnia.