Martyna Gawrońska - ZnanyLekarz.pl

ADHD i ADHD u Dorosłych: Objawy i terapia w Poznaniu

Wprowadzenie

ADHD (Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi) jest zaburzeniem, które dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. W Centrum Optimus w Poznaniu oferujemy kompleksowe podejście do diagnozowania i leczenia ADHD, dostosowane do każdego etapu życia.

Częstość występowania i diagnoza ADHD:

Statystyki wskazują, że ADHD występuje u około 5% dzieci i około 2,5% dorosłych. Rozpoznanie ADHD opiera się na dokładnej ocenie behawioralnej i kognitywnej, często poprzez zastosowanie specjalistycznych testów.

Objawy i Charakterystyka ADHD:

Objawy ADHD

ADHD charakteryzuje się trzema głównymi grupami objawów: nadpobudliwością, problemami z koncentracją uwagi i impulsywnością. Osoby z ADHD mogą doświadczać częstych zmian aktywności, trudności w dokończeniu zadań, a także działań impulsywnych bez przemyślenia konsekwencji. Zaburzenie to może również prowadzić do problemów emocjonalnych, takich jak łatwa frustracja i zmienność nastrojów.

ADHD u dzieci

Dzieci z ADHD często mają problemy z koncentracją uwagi, mogą być nadmiernie aktywne i impulsywne. Trudności te mogą prowadzić do problemów w szkole, takich jak brak skupienia na lekcjach i trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. ADHD u dzieci może również objawiać się zachowaniami ryzykownymi i brakiem świadomości zagrożeń.

ADHD u dorosłych

Dorośli z ADHD mogą zmagać się z różnymi aspektami życia zawodowego i osobistego. Trudności te mogą obejmować chroniczne problemy z organizacją, zarządzaniem czasem, utrzymaniem uwagi na zadaniach, jak również problemy w relacjach. Dorośli z ADHD mogą mieć również problem z samoregulacją emocji i często doświadczają stresu związanego z codziennym życiem.

  • ADHD u kobiet może być mniej zauważalne i często niezdiagnozowane. Objawy mogą obejmować wewnętrzny niepokój, trudności w organizacji codziennych zadań, przewlekłe spóźnianie się, oraz uczucie przytłoczenia przez codzienne obowiązki. Kobiety z ADHD mogą również doświadczać wyższego poziomu depresji i lęku.
  • ADHD u mężczyzn często objawia się zwiększoną impulsywnością i nadpobudliwością. Mogą mieć trudności z zarządzaniem czasem, organizacją i planowaniem. U mężczyzn z ADHD często obserwuje się również tendencje do podejmowania ryzykownych decyzji i problemów w relacjach interpersonalnych.

Przyczyny ADHD:

Chociaż dokładne przyczyny ADHD nie są w pełni zrozumiałe, badania wskazują na kombinację czynników genetycznych, środowiskowych i neurobiologicznych. Zmiany w niektórych obszarach mózgu, które odpowiadają za kontrolę uwagi i zachowania, mogą odgrywać kluczową rolę.

Terapia w Poznaniu - Centrum Optimus

Nasz zespół specjalistów w Poznaniu oferuje wszechstronne wsparcie dla osób z ADHD, włączając w to terapię behawioralną, techniki zarządzania czasem i stresem, a także doradztwo w zakresie stylu życia. Celem jest nie tylko radzenie sobie z bieżącymi trudnościami, ale również rozwój umiejętności potrzebnych do efektywnego funkcjonowania w życiu osobistym i zawodowym.

Jakie są korzyści z leczenia ADHD w Centrum Optimus?

Leczenie ADHD w Centrum Optimus w Poznaniu oferuje indywidualnie dopasowane podejście, które pomaga w zarządzaniu objawami i poprawie funkcjonowania zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Nasi specjaliści stosują różnorodne metody terapeutyczne, które pozwalają na lepszą kontrolę nad impulsywnością, poprawę umiejętności organizacyjnych i koncentracji.

Czy terapia w Centrum Optimus jest dla mnie?

Jeśli zmagasz się z objawami ADHD, bez względu na Twój wiek, terapia w Centrum Optimus może być dla Ciebie odpowiednia. Nasz zespół doświadczonych psychologów i terapeutów pomoże Ci zrozumieć Twoje wyzwania i opracować strategie radzenia sobie, które będą skuteczne w Twojej unikalnej sytuacji.

Zapraszamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej i umówić się na konsultację.

Podsumowanie

W Centrum Optimus rozumiemy złożoność ADHD i oferujemy holistyczne podejście do leczenia, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jeśli szukasz doświadczonego psychologa w Poznaniu specjalizującego się w ADHD, zapraszamy do kontaktu i umówienia się na konsultację.