Martyna Gawrońska - ZnanyLekarz.pl

Zrozumienie i leczenie PTSD w Poznaniu: Kompleksowe podejście w Centrum Optimus

Wprowadzenie

Zaburzenie stresu pourazowego (PTSD) to kompleksowa reakcja psychiczna na traumatyczne doświadczenia, wpływająca na życie milionów ludzi na całym świecie. W Centrum Zdrowia Psychicznego Optimus w Poznaniu, oferujemy specjalistyczne leczenie PTSD, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Czy mogę cierpieć na PTSD? - Krótki test samooceny

Ta ankieta może pomóc Ci w zrozumieniu swoich emocji. Nie zastępuje on profesjonalnej diagnozy, ale może być pierwszym krokiem do zadbania o  zdrowie psychiczne. Jeśli Twój wynik może wskazywać na potrzebę wsparcia, skontaktuj się z nami, aby umówić konsultację i rozpocząć drogę do zdrowia.

Czy doświadczyłeś/aś traumy, która ciągle wpływa na Twoje życie

Czy masz trudności z kontrolą emocji związanych z traumą?

Czy unikasz sytuacji przypominających o traumie?

Czy masz problem z zasypianiem lub przerywanym snem z powodu koszmarów?

Czy zdarzają Ci się niespodziewane flashbacki?

Czy czujesz się nadmiernie czujny/a lub łatwo się przestraszysz?

Czy Twoje reakcje na codzienne sytuacje są intensywniejsze niż zwykle?

Czy odczuwasz obojętność lub brak zainteresowania aktywnościami, które kiedyś sprawiały Ci radość?

Charakterystyka i objawy PTSD

PTSD charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, które mogą być podzielone na kategorie:

  • Inwazyjne wspomnienia: niechciane wspomnienia traumatycznego wydarzenia, koszmary senne, flashbacks.
  • Unikanie i odrętwienie: unikanie miejsc, osób lub sytuacji kojarzących się z traumą, uczucie obojętności, trudności w odczuwaniu przyjemności.
  • Nadmierne pobudzenie: łatwość wpadania w złość, trudności z koncentracją, nadmierna czujność, przerażenie.
  • Zaburzenia nastroju i myślenia: trudności z pamięcią o ważnych aspektach traumy, negatywne przekonania o sobie i innych, poczucie winy lub wstydu.

Przyczyny PTSD

PTSD może rozwinąć się po ekspozycji na jedno lub więcej traumatycznych wydarzeń, takich jak wypadki, katastrofy naturalne, akty przemocy, doświadczenie wojny, przemoc seksualna czy inne sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu. Nie każdy, kto doświadczy traumatycznego wydarzenia, rozwinie PTSD, a ryzyko zależy od wielu czynników, w tym osobistych predyspozycji i dostępności wsparcia po traumie.

Leczenie PTSD w Poznaniu

W Centrum Optimus stosujemy wielowymiarowe metody leczenia PTSD, w tym terapię poznawczo-behawioralną (CBT), EMDR (Desensytyzacja i Przetwarzanie przez Ruch Oczu), oraz terapie ukierunkowane na traumę. Nasze podejście skupia się na pomocy pacjentom w przetworzeniu traumatycznych wspomnień i radzeniu sobie z objawami.

PTSD u dzieci

Zaburzenie stresu pourazowego może dotknąć również dzieci, manifestując się lękami, problemami z koncentracją, agresją lub wycofaniem. W Centrum Optimus zapewniamy specjalistyczną pomoc psychologiczną dla najmłodszych, wykorzystując metody dostosowane do ich wieku i potrzeb.

Terapia w Poznaniu - Centrum Optimus:

Terapia PTSD w Poznaniu: Dlaczego warto?​

Skuteczna terapia PTSD nie tylko łagodzi objawy, ale również pozwala na pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie. W Centrum Optimus w Poznaniu, nasz zespół doświadczonych psychologów i terapeutów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym etapie leczenia, oferując profesjonalizm i empatyczne podejście.

Korzyści z terapii:

Decydując się na terapię PTSD w Centrum Zdrowia Psychicznego Optimus w Poznaniu, zyskujesz nie tylko profesjonalne wsparcie, ale również szansę na znaczącą poprawę jakości swojego życia. Korzyści płynące z podjęcia leczenia to między innymi:

  • Znaczące zmniejszenie lub eliminacja objawów PTSD, co pozwala na pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie.
  • Lepsze radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami, dzięki nauce efektywnych strategii i technik.
  • Poprawa relacji z bliskimi, przez lepsze zrozumienie własnych reakcji emocjonalnych i komunikacji.
  • Wzrost poczucia kontroli nad własnym życiem, co jest kluczowe dla odbudowy po traumie.
  • Zwiększenie samoświadomości i samozrozumienia, co przyczynia się do trwałego rozwoju osobistego.

Czy terapia w Centrum Optimus jest dla mnie?

Jeśli doświadczasz trudności związanych z przeszłymi traumatycznymi wydarzeniami, które wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie i jakość życia, terapia w Centrum Optimus może być dla Ciebie odpowiednia.

W Centrum Optimus w Poznaniu stawiamy na indywidualne podejście, dostosowując metody terapii do Twoich potrzeb i specyfiki doświadczanej traumy. Jeśli nie jesteś pewny, czy terapia jest dla Ciebie, zapraszamy do kontaktu w celu konsultacji. Nasz zespół profesjonalistów pomoże Ci zrozumieć Twoje doświadczenia i zaproponuje najlepsze dostępne opcje leczenia.

Pozaterapeutyczne metody wsparcia

Oprócz profesjonalnej terapii, istnieją metody samopomocy, które mogą wspierać leczenie PTSD, takie jak techniki relaksacyjne, regularna aktywność fizyczna, czy rozwijanie systemu wsparcia społecznego. Pamiętaj jednak, że samodzielne działania nie zastąpią fachowej pomocy.

Podsumowanie:

Jeśli ty lub ktoś bliski borykacie się z objawami PTSD, pamiętajcie, że nie jesteście sami. Specjaliści z Centrum Zdrowia Psychicznego Optimus w Poznaniu są tutaj, aby zapewnić skuteczną pomoc i wsparcie. Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na konsultację. Razem możemy pokonać PTSD i odzyskać pełnię życia.

Zmagasz się z PTSD? Skontaktuj się z nami!

W Centrum Optimus w Poznaniu oferujemy profesjonalne leczenie i wsparcie. Pozwól sobie pomóc – zacznij terapię już dziś.