Martyna Gawrońska - ZnanyLekarz.pl

Autyzm: Wsparcie i terapia w Centrum Optimus

Wprowadzenie: Co to jest autyzm?

Autyzm, znany także jako zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD), wpływa na życie około 1% populacji globalnie, co podkreśla znaczenie dostępu do specjalistycznej opieki i wsparcia. W Centrum Zdrowia Psychicznego Optimus w Poznaniu, oferujemy wsparcie i terapię dostosowane do unikalnych potrzeb osób z ASD i ich rodzin.

Czy mogę mieć autyzm? - krótki test samooceny

Ta ankieta może pomóc Ci w zrozumieniu własnych doświadczeń. Nie zastępuje on profesjonalnej diagnozy, ale może być pierwszym krokiem do zadbania o  zdrowie psychiczne. Jeśli Twój wynik może wskazywać na potrzebę wsparcia, skontaktuj się z nami, aby umówić konsultację i rozpocząć drogę do zdrowia.

Czy masz trudności z interpretacją sygnałów społecznych, takich jak mowa ciała czy intonacja głosu?

Czy preferujesz rutynę i masz trudności z adaptacją do zmian?

Czy masz ograniczone, intensywne obszary zainteresowań?

Czy doświadczasz wrażliwości sensorycznej (np. na światło, dźwięk)?

Czy masz trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji społecznych?

Czy często bierzesz rzeczy dosłownie i masz trudności z rozumieniem żartów czy sarkazmu?

Charakterystyka i objawy autyzmu

Autyzm manifestuje się różnorodnie, wpływając na komunikację, zachowanie oraz interakcje społeczne. Objawy mogą się różnić w zależności od wieku i indywidualnych cech osoby, w tym:

 • Autyzm dzieci:

  • Trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
  • Ograniczone zainteresowania i powtarzalne zachowania.
  • Wyzwania w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji rówieśniczych.
  • Opóźnienia w rozwoju umiejętności społecznych.
 • Autyzm u dorosłych:

  • Trudności w utrzymaniu relacji społecznych i zawodowych.
  • Potrzeba rutyny i trudności z adaptacją do zmian.
  • Wrażliwość sensoryczna i przebodźcowanie.
  • Wyjątkowe zdolności w szczególnych obszarach zainteresowań.

Przyczyny autyzmu

Autyzm jest wynikiem złożonej interakcji czynników genetycznych, biologicznych i środowiskowych. Badania sugerują, że mutacje w wielu genach mogą przyczyniać się do rozwoju ASD, podobnie jak czynniki środowiskowe, takie jak ekspozycja na toksyny podczas ciąży. Chociaż dokładna przyczyna autyzmu pozostaje nieznana, rosnąca wiedza na ten temat pozwala na lepsze zrozumienie i wsparcie osób z ASD.

Spektrum autyzmu - co to znaczy?

Termin „spektrum” odnosi się do różnorodności i zakresu objawów, zdolności oraz potrzeb osób z autyzmem, co oznacza, że każda osoba z ASD jest unikalna i wymaga indywidualnego podejścia w terapii.

Terapia autyzmu Poznań

W Centrum Optimus stosujemy terapie oparte na dowodach naukowych, które pomagają w rozwoju umiejętności społecznych, komunikacyjnych i adaptacyjnych osób z ASD. Nasze programy terapeutyczne są projektowane indywidualnie, aby spełniać potrzeby naszych pacjentów na każdym etapie ich życia.

Autyzm u dzieci

Dla wielu dzieci z autyzmem wczesne zdiagnozowanie i interwencja mogą znacząco poprawić ich rozwój i jakość życia. W Centrum Optimus oferujemy:

 • Terapię behawioralną dla dzieci, która koncentruje się na rozwoju umiejętności komunikacyjnych i społecznych.
 • Wsparcie dla rodzin i opiekunów, pomagając im lepiej zrozumieć potrzeby swoich dzieci oraz dostarczając narzędzi do skuteczniejszego radzenia sobie z wyzwaniami.

Autyzm u dorosłych

Autyzm u dorosłych często pozostaje niedoceniany i niezdiagnozowany. W Optimus koncentrujemy się na dostarczaniu wsparcia dostosowanego do unikalnych potrzeb dorosłych z ASD, w tym:

 • Indywidualna terapia skierowana na pracę nad umiejętnościami społecznymi, zarządzaniem emocjami i adaptacją do wymagań codziennego życia.
 • Grupy wsparcia i warsztaty, które oferują możliwość spotkań z innymi dorosłymi z ASD, wymiany doświadczeń i nauki od siebie nawzajem.

Terapia autyzmu w Poznaniu - Centrum Optimus:

Wsparcie na każdym etapie życia

Niezależnie od wieku, osoby z autyzmem mogą napotkać na specyficzne wyzwania, ale również mogą osiągnąć znaczący rozwój i zadowolenie z życia. Nasze podejście w Centrum Optimus obejmuje:

 • Rozwój umiejętności życiowych, takich jak samodzielność, zarządzanie czasem i umiejętności zawodowe.
 • Wsparcie emocjonalne i społeczne, aby pomóc osobom z ASD budować zdrowe relacje i poczucie przynależności.
 • Edukacja i świadomość społeczna, mająca na celu zwiększenie zrozumienia autyzmu w społeczeństwie oraz promowanie akceptacji i integracji.

Korzyści z terapii:

Terapia dla osób z ASD w Centrum Optimus jest skonstruowana tak, aby przynosić wymierne korzyści terapeutyczne:

 • Poprawa umiejętności społecznych: Terapia pomaga w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie.
 • Rozwój komunikacji: Osoby z ASD uczą się różnych form komunikacji, co pozwala im lepiej wyrażać swoje myśli i uczucia.
 • Zwiększenie samodzielności: Programy terapeutyczne skupiają się na nauczaniu codziennych umiejętności, sprzyjając większej niezależności.
 • Zmniejszenie lęku i stresu: Terapia oferuje strategie radzenia sobie ze stresem i lękiem, co poprawia ogólne samopoczucie.
 • Wzbogacenie zrozumienia własnych emocji i zachowań: Uczestnicy terapii uczą się lepiej rozumieć siebie, co jest kluczowe dla własnego rozwoju.

Czy terapia w Centrum Optimus jest dla mnie?

Nasze centrum zapewnia wsparcie osobom na każdym etapie spektrum autyzmu – zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jeśli zastanawiasz się, czy nasze usługi są odpowiednie dla Ciebie lub Twojego dziecka, pamiętaj, że nasze indywidualnie dostosowane podejście ma na celu adresowanie unikalnych wyzwań i potrzeb każdej osoby.

Niezależnie od tego, gdzie znajdujesz się na spektrum, nasz zespół jest gotowy, by Ci pomóc.

Podsumowanie:

W Centrum Optimus rozumiemy, że autyzm jest podróżą pełną wyzwań, ale także możliwości. Nasza misja polega na dostarczaniu wsparcia, które ułatwia tę podróż, oferując indywidualnie dostosowane terapie, które wspierają rozwój i samorealizację. Wierzymy, że każda osoba z ASD ma w sobie potencjał do odkrycia i rozwoju.

Jesteś gotowy/a, by dowiedzieć się więcej i zacząć zmieniać swoje życie?

Zapraszamy do kontaktu z nami już dziś. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązania dla Ciebie lub Twojego dziecka.