Martyna Gawrońska - ZnanyLekarz.pl

Psycholog a psychiatra: Zrozumienie różnic i określenie własnych potrzeb

Wprowadzenie

Wybór między psychologiem a psychiatrą jest decyzją, która może znacząco wpłynąć na proces leczenia zdrowia psychicznego. Obydwie profesje oferują cenne wsparcie, ale ich metody i obszary specjalizacji różnią się, co jest kluczowe dla właściwej diagnozy i terapii.

Podstawowe różnice:

 • Kwalifikacje:

  • Psychiatra jest lekarzem, który ukończył studia medyczne, co umożliwia mu przepisywanie leków.
  • Psycholog posiada wykształcenie w dziedzinie psychologii, które skupia się na terapii bez użycia środków farmakologicznych.
 • Zakres działania:

  • Psychiatrzy diagnozują i leczą zaburzenia psychiczne głównie za pomocą leków, często w połączeniu z terapią.
  • Psycholodzy prowadzą głównie terapie rozmową, pomagając pacjentom zrozumieć i przepracować swoje problemy emocjonalne i behawioralne.

Kiedy szukać pomocy u psychologa?

Jeżeli doświadczasz problemów emocjonalnych, takich jak stres, depresja, lęki, które nie wymagają leczenia farmakologicznego, ale potrzebują profesjonalnego wsparcia terapeutycznego.

Kiedy szukać pomocy u psychiatry?

Kiedy występują poważne zaburzenia psychiczne, które mogą obejmować głębokie stany depresyjne, zaburzenia psychiczne o silnym nasileniu, które najlepiej reagują na połączenie terapii farmakologicznej i psychoterapii.

Mity vs. fakty:

 • Mit: Psychiatrzy tylko przepisują leki.
 • Fakt: Wielu psychiatrów również prowadzi sesje terapeutyczne.
 • Mit: Psycholodzy nie mogą oferować pomocy w poważnych zaburzeniach.
 • Fakt: Psycholodzy często efektywnie wspierają pacjentów z poważnymi problemami psychicznymi poprzez terapie rozmową i inne metody.

Psycholog Poznań - Centrum Optimus

Skuteczna terapia w Poznaniu

Psycholodzy z Centrum Zdrowia Psychicznego Optimus w Poznaniu to zespół wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin psychologii.

Oferują oni wszechstronne wsparcie, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów, wykorzystując nowoczesne metody terapeutyczne.

Dzięki swojemu doświadczeniu i ciągłemu rozwojowi zawodowemu, psycholodzy w Centrum Optimus pomagają pacjentom w efektywnym przezwyciężaniu problemów psychicznych, emocjonalnych oraz w poprawie jakości życia.

Kto może skorzystać z terapii?

Terapia jest dostępna dla każdego, kto odczuwa trudności emocjonalne, zmaga się z problemami życiowymi lub cierpi z powodu zaburzeń psychicznych.

Może z niej skorzystać każda osoba, niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia, która chce poprawić swoje samopoczucie, nauczyć się radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, rozwiązać problemy w relacjach międzyludzkich, czy też osiągnąć osobisty rozwój.

Terapia jest pomocna w leczeniu depresji, lęków, zaburzeń osobowości, traum, jak również w wsparciu w trudnych okresach życiowych, takich jak żałoba czy zmiany życiowe.

Jesteś gotowy/a, by dowiedzieć się więcej i zacząć zmieniać swoje życie?

Zapraszamy do kontaktu z nami już dziś. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązania dla Ciebie lub Twojego dziecka.